Αγαπητοί νέοι φοιτητές,

Συγχαρητήρια για την επιτυχία της εισαγωγής σας στο Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης!

Οριστικοποίηση Εγγραφής Πρωτοετών 2016:
Οι πρωτοετείς φοιτητές μπορείτε να προσέρχεστε οι ίδιοι ή νόμιμα εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπός σας στη Γραμματεία μας, από 20-30 Σεπτεμβρίου 2016, επιδεικνύοντας την αστυνομική σας ταυτότητα (ή διαβατήριο) μαζί με την αίτηση εγγραφής, προκειμένου να λάβετε κωδικούς πρόσβασης στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Τμήματος καθώς και Βεβαιώσεις Σπουδών με τον Αριθμό Μητρώου σας.

Το δελτίο τύπου για την ηλεκτρονική εγγραφή των επιτυχόντων Ελλήνων Πολιτών της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης που θα γίνεται από τις 14 έως τις 21 Σεπτεμβρίου, βρίσκεται εδώ.

Οι εγγραφές θα γίνονται από 5 έως 12 Σεπτεμβρίου.
Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν την Πέμπτη 22 Σεπτεμβρίου.

Πληροφορίες για την διαδικασία εγγραφής σας μπορείτε να δείτε εδώ.

Η πλατφόρμα για την Ηλεκτρονική Εγγραφή Επιτυχόντων 2016 υπάρχει εδώ.

Πληροφορίες για τους νέους φοιτητές από το Πανεπιστήμιο Κρήτης υπάρχουν εδώ.

Στην ιστοσελίδα της Φοιτητικής Μέριμνας μπορείτε να δείτε τις ανακοινώσεις για τις παροχές που προσφέρονται.

Τα τηλέφωνα επικοινωνίας είναι:
  1. Γραμματεία Τμήματος Φιλολογίας: 2831077303
  2. Φοιτητική Μέριμνα για θέματα σίτισης και στέγασης: 28310 77729, 77978, 77947

Η μετακίνηση προς το Ρέθυμνο μπορεί να γίνει:
  1. αεροπορικά και ακτοπλοϊκά από Αθήνα-Πειραιά προς Χανιά και Ηράκλειο. Ορισμένες ακτοπλοϊκές εταιρείες παρέχουν εκπτώσεις προς τους νέους φοιτητές και τα μέλη της οικογένειάς τους.
  2. με δρομολόγια του ΚΤΕΛ από Χανιά, Ηράκλειο, Θεσσαλονίκη, Πάτρα και Ιωάννινα. Πληροφορίες για δρομολόγια του ΚΤΕΛ μπορείτε να βρείτε εδώ. Τα τηλέφωνα επικοινωνίας με το ΚΤΕΛ αναφέρονται εδώ.
Η μετακίνηση από την πόλη του Ρεθύμνου προς το Πανεπιστήμιο και αντίστροφα μπορεί να γίνει:
  1. με αστικό λεοφωρείο. Χρειάζεται να προμηθευτείτε από περίπτερο εισητήριο αξίας 1,20e ή 1,30e. Το πρόγραμμα των αστικών λεοφωρείων από την πόλη του Ρεθύμνου προς το Πανεπιστήμιο υπάρχει εδώ (Δρομολόγιο Περιβόλια-Πανεπιστήμιο).
  2. με TAXI που μπορείτε να βρείτε στο ΚΤΕΛ, στο Λιμάνι, στο κέντρο της πόλης, Πλατεία 4 Μαρτύρων, στην Πλατεία Αγνώστου Στρατιώτη και στην αρχή της παραλίας στο παλιό λιμάνι. Τηλέφωνα για Radio TAXI υπάρχουν εδώ. Το τυπικό κόστος για μετακίνηση από το κέντρο της πόλης προς το Πανεπιστήμιο είναι 4,00-6,00e.
Επίσης διατίθεται ένας διαδικτυακός χάρτης εδώ.