Πληροφορίες για νέους φοιτητές / νέες φοιτήτριες

Εγγραφή Φοιτητών / Φοιτητριών

Ξεκινά η εγγραφή των επιτυχόντων των Πανελλαδικών Εξετάσεων και των επιτυχόντων με την ειδική κατηγορία των Ελλήνων Πολιτών της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης ακαδημαϊκού έτους 2020-21 από Τρίτη 22 έως και Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου 2020. Οι εγγραφές γίνονται αποκλειστικά ηλεκτρονικά μέσω ηλεκτρονικής εφαρμογής του Υπουργείου Παιδείας στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://eregister.it.minedu.gov.gr. Οι φοιτητές / φοιτήτριες εισάγουν τον οκταψήφιο κωδικό εξετάσεων υποψηφίου και τον ίδιο κωδικό πρόσβασης (password) που χρησιμοποίησαν για την εισαγωγή τους στην ηλεκτρονική εφαρμογή του Μηχανογραφικού Δελτίου. Η εφαρμογή θα βρίσκεται σε λειτουργία μόνο εντός του προβλεπόμενου διαστήματος. Περισσότερες πληροφορίες στο https://www.minedu.gov.gr/ ypapegan/anakoinoseis/46437-22-09-20-ilektroniki-eggrafi-epityxonton-stin-tritovathmia-ekpaidefsi-3

Μετά τη λήξη προθεσμίας των εγγραφών και αφού αποσταλεί από το υπουργείο ο κατάλογος των εγγραφέντων στα Τμήματα, θα ανακοινωθούν στην Ιστοσελίδα του Τμήματος οι προθεσμίες και ο τρόπος παραλαβής των κωδικών πρόσβασης στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Πανεπιστημίου.

Αφού οι φοιτητές / φοιτήτριες ενεργοποιήσουν τους κωδικούς πρόσβασης σύμφωνα με τις οδηγίες, μπορούν να υποβάλουν αίτηση για σίτιση ή/και στέγαση για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021.

Πληροφορίες για τους νέους φοιτητές / τις νέες φοιτήτριες στο Πανεπιστήμιο Κρήτης υπάρχουν εδώ.

Έναρξη Μαθημάτων
Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου 2020. Το πρόγραμμα και ο τρόπος διεξαγωγής των μαθημάτων (με φυσική παρουσία ή διαδικτυακά) υπάρχει εδώ.

Στην ιστοσελίδα της Φοιτητικής Μέριμνας μπορείτε να δείτε τις ανακοινώσεις για τις παροχές που προσφέρονται.

Επικοινωνία με Γραμματεία Προπτυχιακών Σπουδών

Υποδοχή Φοιτητών / Φοιτητριών: Τρίτη-Πέμπτη 11.00-14.00

Υπηρεσίες & Εγκαταστάσεις Τμήματος Φιλολογίας

Φοιτητική Μέριμνα Αν ενδιαφέρεστε για Σίτιση ή Στέγαση, κάνετε αίτηση ηλεκτρονικά στο www.merimna.uoc.gr χρησιμοποιώντας τους προσωπικούς σας κωδικούς πρόσβασης στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Π.Κ.

Ανακοινώσεις Ηλεκτρονικό Σύστημα StudentWeb

Ακαδημαϊκή Ταυτότητα https://academicid.minedu.gov.gr/

Συγγράμματα

Ασύρματο Δίκτυο Σύνδεση στα ασύρματα δίκτυα UCNET-WWW, Eduroam με τους προσωπικούς σας κωδικούς πρόσβασης στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Π.Κ..

Εγκαταστάσεις Μπορείτε να δείτε ένα διαδικτυακό χάρτη της πόλης του Ρεθύμνου

και τον χάρτη των εγκαταστάσεων του Τμήματος Φιλολογίας εδώ.

Μετακινήσεις

Η μετακίνηση σας προς το Ρέθυμνο μπορεί να γίνει:

1. αεροπορικά και ακτοπλοϊκά προς Χανιά και Ηράκλειο. Ορισμένες ακτοπλοϊκές εταιρείες ενδέχεται να παρέχουν σημαντική έκπτωση στους νέους φοιτητές, στα μέλη της οικογένειάς τους και για τη μεταφορά οχήματος με την επίδειξη του Δελτίου εξεταζόμενου/υποψηφίου Πανελλαδικών Εξετάσεων.
  2. με δρομολόγια του ΚΤΕΛ από Χανιά, Ηράκλειο, Θεσσαλονίκη, Πάτρα και Ιωάννινα. Πληροφορίες για δρομολόγια του ΚΤΕΛ μπορείτε να βρείτε εδώ. Τα τηλέφωνα επικοινωνίας με το ΚΤΕΛ αναφέρονται εδώ.

Η μετακίνηση σας από την πόλη του Ρεθύμνου προς το Πανεπιστήμιο και αντίστροφα μπορεί να γίνει:

1. με αστικό λεωφορείο. Χρειάζεται να προμηθευτείτε από περίπτερο εισιτήριο αξίας 1,30 ευρώ για κάθε μετακίνηση ή 0,80 ευρώ αν έχετε δελτίο φοιτητικού εισιτηρίου. Στάσεις υπάρχουν κατά μήκος της κεντρικής Λεωφόρου (οδοί με ονόματα: Πορτάλιου, Κουντουριώτου, Ηγ. Γαβριήλ και Σταμαθιουδάκη). Τα δρομολόγια γίνονται κάθε 15 λεπτά και τα λεωφορεία έχουν τις ενδείξεις «Πανεπιστήμιο» και «10 Γάλλου». Το πρόγραμμα των αστικών λεωφορείων από την πόλη του Ρεθύμνου προς το Πανεπιστήμιο υπάρχει εδώ (Δρομολόγιο Περιβόλια-Πανεπιστήμιο).
  2. με TAXI που μπορείτε να βρείτε στο ΚΤΕΛ, στο Λιμάνι, στο κέντρο της πόλης, Πλατεία 4 Μαρτύρων και στην Πλατεία Αγνώστου Στρατιώτη. Τηλέφωνα για Radio TAXI υπάρχουν εδώ. Ένα ενδεικτικό κόστος για μετακίνηση από το κέντρο της πόλης προς το Πανεπιστήμιο είναι 4,00-6,00 ευρώ.