Πρόγραμμα σύντομης διάρκειας στις Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Επιστήμες

Από το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 λειτουργεί στο Πανεπιστήμιο Κρήτης το Πρόγραμμα Σπουδών Σύντομης Διάρκειας για τις Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Επιστήμες Το πρόγραμμα είναι ανοικτό σε προπτυχιακούς φοιτητές όλων των Τμημάτων του Πανεπιστημίου στο τρίτο εξάμηνο και άνω. Το πρόγραμμα διοργανώνεται και συντονίζεται από το Τμήμα Φιλολογίας, στο πλαίσιο του έργου TALOS (ΦΕΚ – 5/9/2023).

Τα μαθήματα του προγράμματος δεν περιορίζονται από το εκάστοτε Τμήμα ούτε ως προς τα ECTS, ούτε ως προς τις θέσεις. Αποτελούν ξεχωριστό πρόγραμμα παρακολούθησης, το οποίο με την ολοκλήρωσή του χορηγεί στον φοιτητή/στη φοιτήτρια δίπλωμα στις ΨΑΕ Επιπέδου Α ή Επιπέδου Β, ανάλογα με τον αριθμό ECTS.

Δείτε αναλυτικά τον Οδηγό Σπουδών για το Σύντομο Πρόγραμμα ΨΑΕ.

Για την εγγραφή σας στο Σύντομο Πρόγραμμα, οι ενδιαφερόμενοι/ες φοιτητές/τριες πρέπει να συμπληρώσουν τη φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος. Μετά την συμπλήρωση της φόρμας θα λάβουν, στο email επικοινωνίας που έχουν δηλώσει, απάντηση σχετικά με το αν η αίτησή τους έγινε δεκτή. Όσοι/όσες έχουν συμπληρώσει τη φόρμα κατά το χειμερινό εξάμηνο, δεν χρειάζεται να επαναλάβουν τη διαδικασία.

Μετά την αποδοχή της αίτησης και μόνο για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024, οι φοιτητές/τριες θα δηλώσουν μαθήματα συμπληρώνοντας τη φόρμα δήλωσης μαθημάτων εαρινού εξαμήνου. Από το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025 η δήλωση των μαθημάτων θα γίνεται μέσα από το eduportal.

Πληροφορίες: Βάλια Αγγελάκη, email: talosai@uoc.gr

Πρόγραμμα μαθημάτων 2023-2024/Elearn/Zoom [link]