Συνέδριο

Τροφεία ΙΙ

Νέες προοπτικές
στη μελέτη του Αρχαίου Ελληνικού και του Ρωμαϊκού Κόσμου.

Διεθνές Συμπόσιο με επίκεντρο νέες μεθοδολογικές προσεγγίσεις.

Museo Archeologico Regionale Paolo Orsi - Siracusa

Ο Τομέας Κλασικών Σπουδών (Τμήμα Φιλολογίας) ανακοινώνει το διεθνές συνέδριο με επίκεντρο νέες μεθοδολογικές προσεγγίσεις στη μελέτη του Αρχαίου Ελληνικού και Ρωμαϊκού κόσμου που πραγματοποιείται στο πλαίσιο της 2ης Επιστημονικής Συνάντησης των αποφοίτων του.

Η 2η συνάντηση αποφοίτων που ακολούθησαν ακαδημαϊκή πορεία σε διάφορους κλάδους των Κλασικών σπουδών αποσκοπεί αφενός στη διατήρηση και ενίσχυση των δεσμών τους με το Πανεπιστήμιο Κρήτης και αφετέρου στη γνωριμία τους και τη μεταλαμπάδευση της επιστημονικής τους γνώσης και εμπειρίας στους νεώτερους με τους οποίους μοιράζονται κοινές πνευματικές καταβολές. Η πρώτη συνάντηση, Τροφεα (I) πραγματοποιήθηκε το 2008, όταν το Πανεπιστήμιο είχε κλείσει μόλις τριάντα και κάτι χρόνια λειτουργίας. Η αποτύπωση της λαμπρής πορείας των αποφοίτων γέμισε με χαρά και περηφάνεια τους δασκάλους τους, τους νέους φοιτητές και τους διοικητικούς υπαλλήλους του Πανεπιστημίου Κρήτης. Κάποιοι από όσους ήταν προπτυχιακοί φοιτητές και φοιτήτριες το 2008 εμπνεύστηκαν από τους μεγαλύτερους, ειδικεύτηκαν στις Κλασικές Σπουδές, απόκτησαν διδακτορικά και έχουν ήδη στελεχώσει Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Κέντρα στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Η 2η συνάντηση των αποφοίτων είναι σημαντικό επιστημονικό γεγονός και ταυτόχρονα γιορτή για τον Τομέα Κλασικών Σπουδών, το Τμήμα Φιλολογίας και το Πανεπιστήμιο Κρήτης.

To συνέδριο χρηματοδοτείται από τον ΕΛΚΕ, το Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης και την Περιφέρεια Κρήτης.