5ο Θερινό Σχολείο Γλωσσολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης (CreteLing2023)

Τμήμα Φιλολογίας - Τομέας Γλωσσολογίας ΠΚ

Ο Τομέας Γλωσσολογίας του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρἠτης, με υπεύθυνες τη Βίνα Τσακάλη (Πανεπιστήμιο Κρήτης) και την Sabine Iatridou (Massachusetts Institute of Technology και επίτιμη διδάκτορα του Πανεπιστημίου Κρήτης), διοργανώνει το 5ο Θερινό Σχολείο Γλωσσολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης (CreteLing2023), το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Πανεπιστημιούπολη Γάλλου, στο Ρέθυμνο από τις 15 ως 28 Ιουλίου 2023.

Το επιστημονικό πεδίο της θεωρητικής γλωσσολογίας καθώς και τα διεπιστημονικά πεδία έρευνας ανάμεσα στην γλωσσολογία και σε άλλους επιστημονικούς κλάδους (π.χ. υπολογιστική επιστήμη, ψυχολογία, βιολογία, ιατρική κ.α.) έχουν αναπτυχθεί ιδιαιτέρως τα τελευταία 50 χρόνια. Ο προσανατολισμός του Θερινού Σχολείου Γλωσσολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης επικεντρώνεται στη μελέτη του γνωστικού συστήματος της γλώσσας, δηλαδή τη μελέτη της γλώσσας ως λειτουργίας του εγκεφάλου.

Το CreteLing είναι αυτοχρηματοδοτούμενο πρόγραμμα και προσφέρει δωρεάν συμμετοχή στους φοιτητές του Πανεπιστημίου Κρήτης καθώς και υποτροφίες σε συγκεκριμένο αριθμό φοιτητών από τα άλλα πανεπιστήμια. Για την φετινή διοργάνωση το CreteLing έλαβε και χρηματοδότηση από το Van Riemsdijk Foundation (VRF) το οποίο ευχαριστεί θερμά.

Το σχολείο απευθύνεται σε φοιτητές και σε ερευνητές γλωσσολογίας και σχετιζόμενων επιστημονικών περιοχών (όπως υπολογιστική γλωσσολογία, νευρογλωσσολογία, λογοθεραπεία, γνωσιακή ψυχολογία κ.α.) και επιδιώκει τη δημιουργία ενός διαδραστικού διεπιστημονικού περιβάλλοντος όπως και στις προηγούμενες διοργανώσεις του. Το πρόγραμμα προσφέρει 22 διαφορετικά μαθήματα: εισαγωγικά μαθήματα και πιο εξειδικευμένα σεμινάρια στην θεωρητική γλωσσολογία (σύνταξη, σημασιολογία, μορφολογία και φωνολογία), την υπολογιστική και την ιστορική γλωσσολογία, το σύστημα επικοινωνίας των ζώων, την κοινωνιογλωσσολογία, τη γλωσσική κατάκτηση και την ψυχογλωσσολογία.

Η λίστα των διδασκόντων αποτελείται από σημαντικούς και διεθνώς αναγνωρισμένους ερευνητές από διάφορα πανεπιστήμια και πολλοί από αυτούς είναι σταθεροί συνεργάτες του Θερινού Σχολείου Γλωσσολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης. Είναι χαρά και τιμή να έχουμε ανάμεσα μας, τους/τις:

Adam Albright, Massachusetts Institute of Technology
Donca Steriade, Massachusetts Institute of Technology
Sergei Tatevosov, Lomonosov Moscow State University
Ian Tattersall, American Museum of Natural History

Επιπλέον, στο πλαίσιο του 5ου Θερινού Σχολείου θα πραγματοποιηθούν δυο θεματικές ημερίδες με προσκεκλημένους ομιλητές:

α) “Meaning First and Language Acquisition” στις 19/7/2023 (διοργάνωση Artemis Alexiadou, Humboldt University zu Berlin & Leibniz-ZAS Berlin, Maria Teresa Guasti, University of Milano-Bicocca, και Uli Sauerland, Leibniz-ZAS Berlin University), και

β) “Gender Markedness and Defaults” στις 26/7/2023 (διοργάνωση Luke Adamson, Rutgers University).

Επίσης θα πραγματοποιηθεί το CreteLing Conference με δύο poster sessions (16/7 και 20/7) στα οποία νεότεροι ερευνητές θα παρουσιάσουν την δουλειά τους.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρουν περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του 5ου Θερινού Σχολείου Γλωσσολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης: https://linguistics.philology.uoc.gr/cssl23/

Εκ της οργανωτικής επιτροπής